TeamIpswich Autumn Open Meet 2013

logos
ujNCX1OwTUjCgg3OZqLF8gHAWRU

St Felix School, Halesworth Road, Southwold, Suffolk, IP18 6SD

swimming club text
Qg2OjgkgdMu4kdnC6fPb6MDk_GY
swimming club logo only
SwimMark-Generic-RGB
SE-AffiliatedClub-Logo-RGB
east
4b3c2f_6151d71e5d81491cb0ad4221ef27c96e-mv2
St Felix Logo
100_fly

This weekend 25 of our Elite and Junior squad swimmers headed for Ipswich for their Autumn Open meet. With November already upon us, swimmers training was transferring into some fast racing and improved race skills.

 

FULL RESULTS CAN BE SEEN HERE CLICK THIS LINK: http://www.teamipswich4.moonfruit.com/#/swimming/4523441871

 

The team won 30 medals in total:

 

6 Gold Medals

Afton Tolliday (9) 200m Individual Medley

Katy Chambers (11) 200m Freestyle, 200m Butterfly

Maddie Chambers (13) 400m Freestyle

Sophie Bowler (14) 400m Individual Medley

Jessica Westlake (15) 400m Freestyle

 

 

16 Silver Medals

Afton Tolliday (9) 200m Breaststroke, 200m Backstroke

Joab Carr (9) 200m Backstroke

Katy Chambers (11) 200m Individual Medley, 50m Butterfly

Maria Donovan (11) 50m Breaststroke, 100m Butterfly

Ella Tolliday (11) 50m Backstroke, 100m Backstroke, 200m Backstroke

Rayan Alaoui (11) 400m Freestyle

Sophie Bowler (14) 200m Individual Medley, 100m Breaststroke

Jessica Westlake (15) 50m Freestyle

Lily Charlesworth (15) 200m Butterfly, 200m Backstroke

 

 

8 Bronze Medals

Elodie Whyte (9) 200m Breaststroke, 200m Freestyle

Liana Moore (9) 200m Backstroke

Ben Newman (10) 50m Freestyle, 200m Backstroke

Sophie Bowler (14) 50m Breaststroke

Amelia Heard (14) 200m Butterfly

Jessica Westlake (15) 400m Individual Medley

 

 

County Qualification was also available with these swimmers gaining times, 71 times were achieved overall!

They were:

Afton Tolliday (9) 200m Individual Medley, 200m Breaststroke, 50m Backstroke, 50m Breaststroke

Elodie Whyte (9) 200m Breaststroke, 200m Freestyle, 50m Freestyle

Freya Holder (9) 50m Backstroke, 200m Freestyle, 50m Freestyle

Joab Carr (9) 200m Freestyle, 50m Freestyle, 200m Backstroke

 

Georgia Pleasants (10) 200m Breaststroke, 50m Backstroke, 200m Freestyle, 50m Breaststroke, 200m Backstroke

Owen Webster (10) 200m Breaststroke, 200m Freestyle, 50m Breaststroke, 50m Freestyle

Ben Newman (10) 50m Backstroke, 50m Backstroke

 

Katy Chambers (11) 200m Individual Medley, 50m Butterfly, 200m Freestyle, 200m Backstroke

Ella Tolliday (11) 200m Individual Medley, 100m Freestyle, 50m Backstroke, 200m Freestyle, 100m Backstroke, 200m Backstroke

Maria Donovan (11) 200m Individual Medley, 100m Breaststroke, 100m Freestyle, 200m Breaststroke, 200m Freestyle, 50m Breaststroke, 200m Backstroke

Rayan Alaoui (11) 400m Freestyle, 200m Backstroke

 

Sophie Taylor (12) 200m Individual Medley, 400m Freestyle, 100m Freestyle, 400m Individual Medley, 200m Freestyle, 100m Backstroke, 200m Backstroke

Kamie Lowe (12) 100m Freestyle, 200m Freestyle

 

Maddie Chambers (13) 400m Freestyle, 100m Freestyle, 200m Freestyle

 

Sophie Bowler (14) 200m Individual Medley, 100m Breaststroke, 400m Individual Medley, 50m Breaststroke

Amelia Heard (14) 400m Freestyle, 200m Freestyle, 50m Freestyle

 

Lily Charlesworth (15) 400m Freestyle, 400m Individual Medley, 200m Butterfly, 200m Backstroke

Jessica Westlake (15) 400m Freestyle, 400m Individual Medley, 50m Freestyle

Alisager Karimjee (15) 50m Backstroke

 

 

Some swimmers came really close to county times and swam some big personal best times!

 

Liana Moore (9)

Guy Kelvey (9)

Freya Lines (11)

 

Ruby Kelvey (12)

Dina Alaoui (13)

Megan Pleasants (16)

 

Well done this weekend swimmers, especially as Sunday proved to be such a long day!

 

Nick Thompson

(Age group coach)

 

*age in brackets = age at Counties 2014

 

ipswich

St Felix School Swimming Club

Saint Felix School

Halesworth Road

Southwold

Suffolk

IP18 6SD

PIvvAGpV4b4fsTpeo4Wg5s4xn8E